گزارش/جوجه یکروزه در کدام سامانه عرضه می‌شود؟

به گزارش بیتامین، در چند روز گذشته جلسه‌ای با حضور تعدادی از اعضای تشکل‌های مختلف مرتبط با صنعت طیور با وزیر جهاد کشاورزی درباره عرضه جوجه یکروزه در سامانه بازارگاه برگزار شد که در آن جلسه اعضای حاضر با عرضه در این سامانه مخالفت کردند و اعلام داشتند این اقدام با آماده‌سازی زیرساخت‌ها در سامانه سماسط انجام شود.

آغاز دوباره خرید بیش‌بود تولیدی مرغداران/تولیدکنندگان به کمبود نهاده‌ها فکر نکنند

پس از این جلسه مقرر شد تا وزارت جهاد کشاورزی با مسئولان سامانه سماسط جلساتی را برگزار و زمینه‌های احتمال عرضه جوجه یکروزه در این سامانه را بررسی کند.

در همین زمینه محمدتقی خوبان عضو هئیت رئیسه جوجه یکروزه در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات زنجیره بیتامین، درباره احتمال عرضه جوجه یکروزه در سامانه سماسط یا بازارگاه، گفت: حدود 2 ماه است که این موضوع در وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی شدن است.

وی با بیان اینکه جلسات متعددی از سوی جهاد کشاورزی با انجمن‌ها و تشکلات مرتبط با جوجه یکروزه و مرغداران در این زمینه برگزار شده است، ادامه داد: در جلساتی که برگزار کرده‌ایم اتفاق نظر بر این بود که این موضوع قابلیت اجرایی شدن ندارد.

عضو هئیت رئیسه جوجه یکروزه تصریح کرد:به دلیل اینکه زیرساخت‌های این کار مهیا نیست بعید به نظر می‌رسد این اتفاق رخ دهد.

پرویز فروغی دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات زنجیره بیتامین، از برگزاری جلسه‌ای درباره ساماندهی فروش جوجه یکروزه خبر داد و گفت: در این جلسه که چند روز گذشته برگزار شد وزیر جهاد کشاورزی نیز حضور داشت که تولیدکنندگان دغدغه‌های خود را به وی اعلام کردند.

وی با بیان اینکه در این جلسه از سوی مسئولان وزارت جهاد اعلام شد سازوکاری برای خرید و فروش جوجه یکروزه در سامانه بازارگاه اندیشیده شده است، ادامه داد: برخی از حاضران در جلسه با این موضوع مخالفت کردند و اعلام کردند بهتر است این سازوکار به سامانه سماسط منتقل شود.

دبیر کانون پرورش دهندگان مرغداران گوشتی کشور با اعلام اینکه مقرر شد تا جلسات دیگری با آقای حسن‌نژاد معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین زمینه داشته باشیم، افزود: قرار است تا مسئولان وزارت جهاد جلساتی با مسئولان سامانه سماسط برگزار کنند و اگر این سامانه توانایی انجام این کار را داشت زیرساخت‌ها آماده شود.

فروغی تصریح کرد:پس از جلسه مسئولان وزارت جهاد و سماسط مشخص خواهد شد که در این سامانه جوجه یکروزه عرضه بشود یا در سامانه بازارگاه، هنوز این موضوع قطعی نشده است.

وی با اعلام اینکه هنوز زمان عرضه جوجه یکروزه در ۲ سامانه مدنظر نهایی نشده است، عنوان کرد: اگر بخواهند در سامانه سماسط این اقدام را انجام دهند برای آماده سازی زیرساخت‌ها حداقل به ۲ ماه زمان نیاز دارند.

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه اکثر تولیدکنندگان اعتقاد به عرضه جوجه یکروزه در سامانه سماسط دارند، اظهار کرد: اگر این اتفاق رخ دهد از یک سو قیمت‌ها واقعی می‌شود و از سوی دیگر جلوی خیلی از واسطه‌گری‌ها گرفته می‌شود که این به نفع تولید است.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: