برخی تصمیمات صنعت طیور را نابود می‌کند/احتمال سقوط قیمت مرغ زنده به زیر 50 هزار تومان

پرویز فروغی دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات زنجیره بیتامین، با بیان اینکه ظرفیت تولید جوجه یکروزه به اندازه جوجه‌ریزی 170 میلیون قطعه‌ای در کشور نداریم، اظهار داشت: مشخص نیست بر چه مبنایی وزارت جهاد کشاورزی اصرار به رسیدن به این عدد را دارد.

ایام عید و ماه رمضان مشکلی در تولید مرغ در گلستان نداریم

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید جوجه یکروزه در کشور نهایتاً 140 میلیون قطعه است، ادامه داد: اظهاراتی همچون برنامه‌ریزی برای رسیدن به  170 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در سال آینده در فضای تولید فعلی کار اشتباهی است.

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور با تاکید بر اینکه به فرض اینکه به 170 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در ماه رسیدیم آیا برنامه‌ای جدی برای صادرات مرغ مازاد وجود دارد یا اینکه پشتیبانی امور دام توانایی این را دارد این مازاد را جمع آوری کند، اضافه کرد: در شرایط فعلی برخی تصمیم‌گیری‌ها به ضرر صنعت طیور است و در حال نابود کردن آن است.

فروغی تصریح کرد: وزارت جهاد اعلام کرده است اتحادیه مرغداران گوشتی به عنوان مباشر مرغ زنده را از مرغدار خریداری کند و با قیمت 58 هزار تومان تحویل پشتیبانی امور دام بدهد، اتحادیه قطعاً توانایی این کار را ندارد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات اشتباه باعث ورشکستگی مرغداران می‌شود، عنوان کرد: البته این تصمیمات اشتباه پیش از این در صنعت طیور رخ داده و باعث ایجاد نوسان و ورشکستگی و از چرخه خارج شدن برخی از مرغداران شده است.

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور با بیان اینکه با جوجه‌ریزی 150 میلیون قطعه‌ای قیمت مرغ زنده 54 و 55 هزار تومان است، تصریح کرد: با احتساب جوجه یکروزه 32 هزار تومانی مرغداران در حال ضرر دادن هستند، اینکه برسیم به 170 میلیون قطعه در ماه و با مازادی که ایجاد می‌شود قطعاً قیمت مرغ زنده به زیر 50 هزار تومان می‌رسد.

فروغی اظهار داشت:امیدواریم در صنعت طیور تصمیمات کارشناسی گرفته شود تا این صنعتی که هر روز با مشکلاتی همچون نهاده‌ها، قیمت دستوری و سامانه‌های دست و پنجه نرم می‌کند بیش از این دچار چالش نشود.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: