حقوق مسئولان فنی بهداشتی کشتارگاه‌‌ها از کارفرمایان قطع شد

به گزارش واحد رسانه و تبلیغات شرکت بیتامین، حامد زارعی رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور‌، با اشاره به اهمیت دامپزشکان در امنیت غذایی کشور، اظهار داشت: پیش از این نگرانی‌هایی وجود داشت که با پرداخت حقوق ناظران بهداشتی در کارخانه‌ها و مراکز تولید توسط کارفرما مشکلاتی از نظر پرداخت حقوقی به وجود بیاید و یا اینکه خدای ناکرده سلامت غذایی تحت تأثیر قرار بگیرد، اما اکنون این ارتباط مالی قطع شده و قرار است از این به بعد حقوق ناظران بهداشتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود وزارتخانه پرداخت کند.

وی ادامه داد:در ماده 34 احکام برنامه هفتم تأکید شده است که هرگونه ارتباط مالی ناظران بهداشتی با کارفرمایان قطع شود و حقوق آنها زیرنظر وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شود.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور‌ با بیان اینکه امروزه ایمنی غذایی در کنار امنیت غذایی در برنامه هفتم توسعه تأکید شده است، گفت: با این وجود بسیاری از مشکلات دامپزشکان همچنان پابرجاست.

وی با بیان اینکه دامپزشکان امنیت شغلی ندارند، گفت: 800 بیماری مشترک انسان و دام وجود دارد که فعالیت در این حوزه نگرانی‌های سلامت برای دامپزشکان درست کرده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور افزود: در مقایسه با پزشکان، تحصیلات و امکاناتی که برای این بخش داده می‌شود نیز بسیار اندک است؛ مثلا از حضور دامپزشکان در کلینیک‌های دامپزشکی ممانعت می‌شود و همچنین پرداخت‌های مالیاتی برای آنها بیشتر است و نیز ارزش افزوده هم از حقوق دامپزشکان کسر می‌شود.

زراعی ادامه داد: این در حالی است که ما سالانه دامپزشکان زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در راه دفاع از سلامت مردم از دست می‌دهیم. آنها به بیماری‌های لاعلاجی مبتلا شده و جان خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست می‌دهند.

وی افزود: مکاتبه‌ای با رئیس جمهور انجام داده‌ایم که دامپزشکانی که در راه ایمنی غذا و سلامت مردم جان خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست می‌دهند در فهرست شهدای سلامت قرار بگیرند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور در ادامه به صدور 70 هزار پروانه اماکن صنعتی و نیمه صنعتی و عشایری در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این رقم نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش یافته، این در حالی است که همه این اقدامات با 100 نفر نیرو انجام شده است.

زارعی تأکید کرد: صدور همه این مجوزها و پروانه‌ها در سامانه یکپارچه درگاه مجوزها انجام می‌شود.

*تولید اکثر اقلام دارویی دامپزشکی در داخل و امکان صادرات به کشورهای دیگر

وحید صالحی سرپرست سازمان دامپزشکی گفت: امروزه اکثر اقلام حوزه دامپزشکی در داخل کشور تولید می‌شود و زمینه صادرات به کشورهای دیگر هم وجود دارد که این مسئله وضعیت امنیت غذایی کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحکیم بخشیده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تولید واکسن، دارو، تجهیزات مرتبط با دامپزشکی، وضعیت بسیار خوبی در کشور دارد، به‌ویژه در حوزه دام درصد بالایی از اقلام مصرفی در داخل تولید می‌شود و زمینه صادرات به کشورهای دیگر هم وجود دارد.

سرپرست سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه خوداتکایی مطلوبی در تولیدات دامی و اقلام دامپزشکی وجود دارد، گفت: با این شرایط به دنیا نشان داده‌ایم که توانایی انتقال فنی و به‌ویژه واکسن و دارو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم داریم.

وی به لزوم پیوند دانشگاه و سازمان دامپزشکی تأکید کرد: و افزود: به تجربه دیده‌ایم هر زمان رابطه خوبی بین دانشگاه و سازمان دامپزشکی وجود داشته، تولیدات ما پیشرفت‌های خوبی داشته است و هر زمان فاصله بین این دو افتاده، عواقب بدی برای تولیدات این حوزه رقم خورده است.

صالحی در ادامه به برون‌سپاری وظایف در سازمان دامپزشکی تأکید کرد و گفت: ما بسیاری از موفقیت‌های امروزه حوزه دامپزشکی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مرهون برون‌سپاری و حمایت‌های بخش خصوصی بوده‌ایم. همچنین در حوزه سلامت هم دامپزشکان کشور اتفاقات خوبی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رقم زده‌اند.

وی از تولید پایدار در این سازمان حمایت کرد و گفت: همه تلاش ما این است که هر تولیدی انجام می‌دهیم به وضعیت ثبات و پایدار برسد.

سرپرست سازمان دامپزشکی کشور از انجام پدافند غیرعامل در این سازمان خبر داد و اظهار داشت: مدیریت تولید در سازمان دامپزشکی کشور باید با رصد بحران‌ها انجام شود که در این صورت امنیت غذایی ارتقا می‌یابد.

صالحی همچنین از لزوم برنامه‌ریزی برای بیماری‌های دامی با علوم و فنون جدید خبر داد و گفت: نمی‌توان در این مسیر بدون آگاهی از فنون روزآمد دنیا پیش رفت و همچنین مدیریت و برنامه‌ریزی هم باید به این علوم مجهز باشد.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: