چند زنجیره تولید مرغ در کشور داریم/کمبود سویا مشکل امروز صنعت

به گزارش گروه رسانه و تبلیغات بیتامین، امروزه پرورش مرغ یکی از صنایع بسیار با اهمیت در اقتصاد کشور است که رتبه دوم در میان صنایع کشور را به خود اختصاص داده است.

این روزها همسو با افزایش تقاضای عموم برای گوشت سفید و به ویژه گوشت مرغ، ضرورت تولید به اندازه‌ی این نوع گوشت بیش از پیش احساس می شود. از این رو نیاز است که به دنبال راهی جهت دستیابی به تولید مقرون به صرفه و حداکثری گوشت مرغ بود.

به این منظور می‌توان از راهکارهایی چون ایجاد و مدیریت زنجیره تولید مرغ گوشتی در صنعت مرغداری استفاده کرد.ایجاد این زنجیره تولیدی و مدیریت آن یکی از مهمترین اهداف صنعت مرغداری نوین به شمار می آید و از آن جهت حائز اهمیت است که موجب می شود، تا کلیه‌ی مراحل تولیدات طیور در قالب این زنجیره انجام شود.

تعریف زنجیره تولید گوشت مرغ

زنجیره تولید مرغ گوشتی متشکل از واحدهایی همچون؛ کارخانه جات خوراک دام و طیور، مزارع پرورش مرغ مادر، واحدهای جوجه کشی و تولید جوجه یک روزه، مزارع پرورش مرغ گوشتی، کشتارگاه های صنعتی طیور، واحد های قطعه بندی و بسته بندی و شبکه ی توزیع مرغ است.

چند زنجیره فعال تولید گوشت مرغ در کشور داریم

اگرچه از عمر تشکیل شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ کمتر از 10 سال می‌گذرد اما به صورت رسمی در حال حاضر 60 زنجیره تولید گوشت مرغ در کشور داریم که با ظرفیت‌های مختلف فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند سهم قابل توجهی از تولید و صادرات را بر عهده بگیرند.

مشکل اصلی زنجیره‌های تولید گوشت مرغ

مشکل اصلی این روزهای تولیدکنندگان این حوزه از یک سو کمبود و عدم عرضه نهاده‌ها به ویژه کنجاله سویا و از سوی دیگر نوسانات قیمت ناگهانی این محصول است.

به طور نمونه قیمت کنجاله سویا در حال حاضر از حدود 17 هزار تومان به بالای 19 هزار تومان به صورت رسمی رسیده است و در بازار آزاد نیز تا 38 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که تولیدکنندگان را با چالش‌های بزرگی در این مسیر مواجه کرده است.

یکی از فعالان بخش زنجیره تولید گوشت و مرغ در گفت‌وگو با خبرنگار بیتامین با بیان اینکه مشکل اصلی امروز زنجیره تولید گوشت مرغ عدم تامین به موقع نهاده‌ها به ویژه سویا است، گفت: برخی از همکاران ما سویای مورد نیاز خود را از سامانه بازارگاه خریداری و وجه آن را نیز  واریز کرده‌اند اما پس از چند ماه همچنان این محموله یا به دستشان نرسیده است یا به صورت روزمره به آنها خوراک داده شده است.

در همین راستا و پیش‌تر علی ابراهیمی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی نیز به خبرنگار بیتامین گفته بود که امروز مشکل اصلی فعالان صنعت مرغداری عدم به موقع تامین نهاده‌ها به ویژه کنجاله سویا است که اتحادیه نیز به دنبال حل این مشکل از طریق واردات از سوی چند شرکت است.

یکی از مسئولان انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ نیز به خبرنگار واحد رسانه بیتامین گفته است که برای حل این مشکل نیز انجمن برنامه‌های را در دست بررسی دارد تا هرچه سریعتر این مشکلات را مرتفع کند.

افزایش قیمت کنجاله سویا و انتظارات زنجیره‌داران

یکی از مشکلات که در چند روز اخیر علاوه بر کمبود کنجاله سویا برای فعالان صنعت مرغداری رخ داه، افزایش قیمت رسمی کنجاله سویا در سامانه بازارگاه است که این محصول از حدود 17 هزار تومان به بالای 19 هزار تومان رسیده است که این عدد را با احتساب کرایه حمل و نقل به استان‌ها به بالای 20 هزار تومان افزایش داده است.

یکی دیگر از فعالان صنعت مرغداری به خبرنگار واحد رسانه بیتامین گفت، حال که 5 تا 10 درصد قیمت کنجاله سویا به صورت رسمی افزایش پیدا کرده است، انتطار می‌رود دولت نیز در قیمت مصوب مرغ زنده و کشتار شده تجدید نظری داشته باشد تا تولیدکنندگان نیز متضرر نشوند.

وی ادامه داد:با توجه به اینکه مرغ موجودی زنده است و باید خوراک به موقع تامین شود، برخی از مرغداران مجبور هستند با نرخ آزاد کنجاله سویا را تامین کنند که آنها را با چالش جدی مواجه کرده است.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: