صادرات مرغ متوقف نشده است/تا تیرماه مازاد تولید داریم

علی ابراهیمی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات زنجیره بیتامین، با بیان اینکه در حال حاضر میزان تولید مرغ بیشتر از عرضه است، گفت:قیمت مرغ زنده بین 53 تا 59 هزار تومان است که در این شرایط تولیدکنندگان در مرز زیان هستند.

مرغداران همچنان زیانده هستند/جوجه‌ریزی‌ها در فصل تابستان کاهشی می‌شود

وی با تاکید بر اینکه تا تیر ماه مازاد تولید خواهیم داشت، ادامه داد: با توجه به آغاز فصل گرما به نظر می‌رسد در برخی نقاط گرمسیری با کاهش جوجه‌ریزی‌ها مواجه شویم که این کار ممکن است قدری آمارها را نسبت به ماه‌های گذشته کاهشی کند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه در حال حاضر در روند تولید مشکلی نداریم، افزود: با توجه به اینکه خوراک طیور( سویا و ذرت) به وفور وجود دارد و حتی برخی نهاده‌ها پائین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود تولیدکنندگان را ترغیب به جوجه‌ریزی می‌کند.

ابراهیمی درباره جمع آوری مازاد تولید از سوی پشتیبانی امور دام، عنوان کرد: این سازمان توانایی جمع‌آوری کلیه مازاد تولید را ندارد کما اینکه خریدهای که انجام می‌دهد را نیز باید دوباره به بازار تزریق کند.

وی درباره توقف صادارت مرغ به کشور عراق گفت: این اتفاق رخ نداده و صادرات ادامه دارد اما چون قیمت مرغ در این کشور کاهشی شده است و نباید به میزانی مرغ به این کشور صادر شود تا بازار آنجا را نیز از توازن خارج کند،فعلا به صورت محدودتری صادرات انجام می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور تصریح کرد: به جزء عراق چند محموله مرغ کشتار شده و زنده به صورت محدود به افغانستان ارسال شده است.

ابراهیمی اضافه کرد: پیش از صادرات باید زیرساخت‌های لازم برای این کار فراهم شود و بدون برنامه‌ریزی و تزریق بیش از حد بازار این کشورها را هم خراب می‌کند.

وی درباره نوسانات چند روز اخیر قیمت جوجه یکروزه و گلایه تولیدکنندگان در این زمینه، گفت: پیش از این اتحادیه برای تنظیم بازار اقدام به واردات جوجه یکروزه و توزیع بین تولیدکنندگان کرد که در حال فراهم کردن مقدمات واردات‌های بعدی هستیم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور اعلام کرد:به دلیل اینکه در ترکیه و اروپا قیمت تخم مرغ نطفه دار افزایش یافته است فعلا واردات جوجه صرفه اقتصادی ندارد اما با این حال ثبت سفارش‌های برای واردات جوجه یکروزه داشته‌ایم.

ابراهیمی اظهار داشت: اتحادیه با انجمن جوجه یکروزه هماهنگی‌های داشته است تا مقداری از جوجه تولید داخل را با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: