خرداد ماه قیمت مرغ متعادل می‌شود/واردات متوقف شده است

سید مهدی پور سمر مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت طیور کشور در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات زنجیره بیتامین با بیان اینکه وضعیت تولیدکنندگان مرغ گوشتی و تخم‌گذار مناسب نیست، گفت: کاهش قیمت‌ها و افزایش هزینه‌ها باعث متضرر شدن تولیدکنندگان شده است.

زنجیره یکپارچه تامین و تولید مرغ در گلستان تشکیل می‌شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت مرغ زنده به  50 هزار تومان رسیده است و مرغ کشتار شده نیز 75 تا 76 هزار تومان به فروش می‌رسد، ادامه داد: یکی از دلایل عمده ریزش قیمت مرغ در چند روز گذشته واردات بی‌رویه مرغ در چند ماه گذشته بود که اثراتش را امروز مشاهده می‌کنیم.

پورسمر توضیح داد: یکی دیگر از عوامل کاهشی شدن قیمت مرغ در روزهای اخیر عدم برنامه‌ریزی مناسب برای جوجه‌ریزی‌ها بود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت طیور کشور با اعلام اینکه خوشبختانه فعلا واردات مرغ متوقف شده است، تصریح کرد:آنطور که بنده شنیده‌ام حتی یک محموله گوشت مرغ منجمد وارداتی حدود سه ماه است در بندر در کانتینرهای یخچالدار نگهداری می‌شود و  در انتظار ترخیص است که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

پورسمر با بیان اینکه وضعیت قیمت مرغ در شرایط فعلی باقی نخواهد ماند، اضافه کرد: اگر وارداتی صورت نگیرد تا خرداد ماه قیمت‌ها و تولید متعادل خواهد شد.

وی با تاکید براینکه تولید از ماه‌های آینده به میزان کافی انجام خواهد شد، افزود: به نظر نمی‌رسد آمار تولید با توجه مازادی که داریم کاهش چشمگیری داشته باشد و جوجه‌ریزی‌ها بین 120 تا 130 میلیون قطعه در ماه انجام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت طیور کشور با بیان اینکه برای برون رفت از شرایط فعلی لازم است تا برنامه‌ریزی‌های لازم برای صادرات هم انجام شود، اظهار کرد: از سوی دیگر پشتیبانی امور دام هم باید تلاش کند در جمع‌آوری مازاد تولید نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

پورسمر گفت: به دلیل اینکه پشتیبانی امور دام منابع مالی لازم برای جمع‌آوری مازاد تولید را ندارد خرید‌های که در چند روز گذشته انجام داده است چشمگیر نبوده و از سوی دیگر خریدهای که انجام می‌دهد باید به تدریج وارد بازار شود.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: