طلاکش:25 درصد آمار جوجه‌ریزی‌ها غیرواقعی است/2 دلیل افزایش قیمت مرغ

سید فرزاد طلاکش دبیرکل فدراسیون طیور ایران در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات شرکت بیتامین، درباره افزایش قیمت مرغ در چند روز گذشته، گفت: این وضعیت از قبل قابل پیش‌بینی بود و بارها این موضوع را در مکاتبات خود به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بودیم.

مشکلات صنعت طیور با اجباری شدن “آرین”شروع شد/از صادر کننده به واردکننده تبدیل شده‌ایم

وی با بیان اینکه بنده 2 ماه پیش اعلام کرده بودم در آذرماه شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار خواهیم بود، افزود: اولین دلیل افزایش قیمت مرغ در اواخر مهرماه و ابتدای آذر را می‌توان اصرار بی‌دلیل به تولید و تکثیر سویه آرین از سوی وزارت جهاد کشاورزی دانست.

جوجه‌ریزی 129 میلیونی در آبان+جدول

دبیرکل فدراسیون طیور ایران با اعلام اینکه حداقل حدود 25 درصد آمار جوجه‌ریزی‌های اعلام شده در مهرماه و ماه‌های قبل‌تر از آن غیرواقعی است، عنوان کرد: برخی از مرغداران حواله جوجه‌ریزی آرین را دریافت می‌کنند اما این اقدام را انجام نمی‌دهند و دوباره با سویه‌های دیگر جوجه‌ریزی می‌کنند.

طلاکش علت دوم افزایش قیمت مرغ در چند روز گذشته را عدم تامین به موقع کنجاله سویا برای مرغداران دانست و افزود: ناترازی در تامین کنجاله سویا در چند وقت اخیر باعث شد که مرغداران تولیدات خود را به دلیل کمبود خوراک با وزن زیر 2/600 تا 2/700 به بازار عرضه کنند، حتی در مواقعی این عدد به 2/300 رسیده بود.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط تولید، قیمت واقعی مرغ بین 85 تا 90 هزار تومان است، اظهار داشت: در حال حاضر قیمت جوجه یک‌روزه حدود 26 هزار تومان است و کنجاله سویا هم که بیش از 37 هزار تومان در بازار آزاد است با این شرایط چرا مرغدار باید مرغ خود را به قیمت مصوب و یا ارزانترعرضه کند.

دبیرکل فدراسیون طیور ایران درباره عرضه مرغ وارداتی برای متعادل کردن بازار در چند روز گذشته، گفت: عدد این عرضه به میزانی نبوده که بخواهد تاثیری در بازار داشته باشد، مشکلات صنعت طیور باید ریشه‌ای حل شود.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: