دولت مانع تزریق مرغ منجمد به بازار شود/کاهش قیمت سویا در بازار آزاد

غلامحسین جافر رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار واحد رسانه و تبلیغات شرکت بیتامین دانه استرآباد با بیان اینکه در حال حاضر مرغداران در تامین نهاده‌های دامی مشکلی ندارند، گفت: کنجاله سویا در سامانه بازارگاه 20 هزار و 900 تومان و در بازار آزاد حدود 27 هزار تومان خریدو فروش می‌شود و کاهشی شدن قیمت این محصول در بازار آزاد نشانگر این است که کنجاله سویا که با کمبود مواجه بودیم به وفور در دسترس است.

دستور “نیکبخت” به پشتیبانی امور دام برای خرید مازاد تولید مرغ

وی با اشاره آمار جوجه‌ریزی‌ها در ماه‌های گذشته، ادامه داد: این روند در سه ماه گذشته رو به افزایش بوده و در دی ماه در استان گلستان نیز حدود 15 میلیون 300 هزار قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفت و در کل کشور نیز به عدد بیش از 150 میلیون قطعه رسیدیم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان گلستان با اعلام اینکه گذشتن از آمار 150 میلیون جوجه‌ریزی در ماه برای اولین بار در کشور رخ داد، افزود:این سیاست از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای به تعادل رسیدن بازار گوشت مرغ و جبران گرانی‌ گوشت قرمز اتخاذ شده است.

جافر با بیان اینکه در حال حاضر آمار جوجه‌ریزی‌ها و تولید خوب است و انتظار داریم دولت و وزارت جهاد کشاورزی مانع تزریق مرغ منجمد به بازار شوند، اظهار کرد: از سوی دیگر انجمن جوجه یکروزه نیز باید قیمت منطقی برای جوجه یکروزه تعیین کند تا مرغداران بیش از این متضرر نشوند.

وی با اعلام اینکه مکاتبات و جلسات فراوانی با انجمن جوجه یکروزه برای کاهش قیمت‌ها داشتیم که هیچ ترتیب اثری به آن داده نشد، عنوان کرد: امیدواریم بخش‌های نظارتی به قضیه جوجه یکروزه ورود کنند و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد را حل کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور تصریح کرد: چطور می‌شود جوجه یکروزه وارداتی با قیمت 20 هزار تومان بین مرغداران توزیع می‌شود اما قیمت جوجه یکروزه تولید داخلی قیمتی بالای 30 هزار تومان داشته باشد، این قضیه باید از سوی مراجع نظارتی مورد بررسی قرار گیرد.

جافر با بیان اینکه سوال ما این است وقتی قیمت مرغ زنده 2 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند بگیر و ببندها شروع می‌شود اما چند ماه است که جوجه یکروزه 15 تا 16 هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد؟ گفت: چطور می‌توان 20 هزار مرغدار را کنترل کرد اما نمی‌توان تولیدکنندگان مرغ مادر را که عددشان کمتر از مرغداران است را کنترل کرد.

وی با اشاره به نوسانات اخیر قیمت مرغ زنده در چند روز گذشته، عنوان کرد: در حال حاضر قیمت مرغ زنده 58 هزار تومان است که با این قیمت حداقل 2 تا 3 هزار تومان مرغداران ضرر می‌کنند پیشنهاد اخیرا اتحادیه این بود که این قیمت به 64 تا 65 هزار تومان افزایش پیدا کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کل کشور تصریح کرد: امیدواریم مسئولان صنعت طیور با برنامه‌ریزی مناسب مانع از خارج شدن تولیدکنندگان از چرخه تولید شوند.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: