خوبی از ستکاوا ندیدیم/تولید برای کشتارگاه‌ها به صرفه نیست/قدرت خرید مرغ کاهش یافته است

واحد رسانه و تبلیغات شرکت بیتامین،یونس ترکچین و آتنا موذنی:طی روزهای گذشته قیمت هر کیلو مرغ در مغازه‌ها برای مصرف‌کنندگان بالاتر از نرخ مصوب بوده که به گفته مسئولان مربوطه افزایش قیمت ارتباطی به تولید نداشته و جوجه‌ریزی از ۱۴۰ میلیون قطعه در آذر ماه فراتر رفته است.

برای بررسی علت افزایش قیمت مرغ در چند روز گذشته مصاحبه‌ای تفصیلی با رمضان احمدی رئیس اتحادیه مرغ و تخم مرغ گرگان انجام داده‌ایم که متن این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:

سوال: آقای احمدی ممنون از وقتی که در اختیار ما قراردادید، در حال حاضر وضعیت توزیع مرغ در استان و گرگان چگونه است؟آیا کمبودی در عرضه داریم؟ چه میزان مرغ در سطح گرگان توزیع می‌شود؟

احمدی: حدود یک ماه است که فروش مرغ در استان گلستان به صورت دستوری است، سازمان جهاد کشاورزی قیمت را اعلام می‌کند و تولید کنندگان و توزیع کنندگان مجبور هستند با قیمت اعلام شده عرضه داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که امروز ما با کشتارگاه‌ها داریم این است که از طریق ستکاوا خرید را انجام می‌دهیم و وجه را برای آنها واریز می‌کنیم و پس از یک ساعت وجه برگشت زده می‌شود و خرید کنسل می‌شود.

*در استان گلستان کمبود مرغ داریم و قیمت‌ها دستوری است

اینکه در استان کمبود مرغ داریم درست است، شبی حدود ۴۰۰ تن مرغ به میدان بهمن ارسال می‌شود، تولید کننده استان باید ابتدا مرغ میدان بهمن را تامین کند و بعد مرغ در داخل استان توزیع شود.مرغ در استان گلستان تولید می‌شود اما متاسفانه خودمان در عرضه کمبود داریم.

اگر روزانه در استان گلستان حدود ۹۵ تا ۱۰۰ تن مرغ توزیع کنیم جوابگوی بازار هست، اما متاسفانه در حال حاضر حدود ۵۰ تا ۶۰ تن روزانه توزیع داریم.

سوال:در حال حاضر مرغ با قیمت مصوب در بازار عرضه می‌شود؟

احمدی:طبق دستوری که سازمان جهاد داده است میزان مرغ توزیعی در استان به قیمت مصوب است و ستاد تنظیم بازار هم بر آن نظارت دارد.

سوال: در چند روز اخیر شاهد نوساناتی در قیمت مرغ بودیم به اعتقاد جنابعالی چرا علیرغم اینکه تولید روند افزایشی داشته بازهم شاهد این اتفاق بودیم؟

احمدی: در حال حاضر گوشت قرمز حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است چون قیمت گوشت مرغ پایین‌تر است مردم برای خرید و تامین پروتئین خود به این گوشت مراجعه می‌کنند، به همین دلیل مصرف سرانه مرغ در کل کشور به شدت افزایش یافته است و یکی از دلایل اصلی ایجاد نوسانات در چند روز اخیر هم همین موضوع است.

*گرانی گوشت قرمز مردم را به سمت گوشت مرغ برده است

سوال:کشتارگاه‌های استان اعتقاد دارند قیمت های اعلامی برای فروش مرغ که همان قیمت دستوری است هزینه های تولید آنها را جبران نمی‌کند….

احمدی: درحال حاضر کشتارگاه‌های مرغ زنده را کیلویی ۷۵ هزار تومان خریداری می‌کنند و مرغ با هزینه تولید، حدود ۹۰ هزار تومان برای آنها تمام می‌شود، ولی متاسفانه امروز سازمان جهاد و ستاد تنظیم بازار اعلام می‌کنند که باید شما مرغ را نهایتاً ۷۹ هزار تومان به توزیع کننده بدهید تا درب فروشگاه‌ها  ۸۴ هزار تومان فروخته شود، به همین دلیل الان تولید برای کشتارگاه‌ها هم به صرفه نیست و کشتار کمتر شده است.

*تولید برای کشتارگاه‌ها به صرفه نیست

سوال: این قیمت گذاری دستوری چه میزان در ایجاد نوسانات در بازار نقش داشته است؟

احمدی: حدود ۵۰ درصد نقش داشته است، وقتی قیمت بازار را عرضه و تقاضا مشخص کند، بازار به تعادل می‌رسد اما زمانی که قیمت‌ها دستوری می‌شود یکسری اتفاقات و دلال بازی‌ها در بازار شکل می‌گیرد.

*قیمت دستوری عامل 50 درصد نوسانات بازار است 

سوال: برخی تولیدکنندگان اعتقاد دارند سامانه ستکاوا معضلی برای تولیدکنندگان شده است؟

 احمدی: ستکاوا به خاطر سوددهی خودشان است، الان این سامانه مبالغی را از فروشنده، مرغدار و کشتارگاه دریافت می‌کند که باید تکلیف آن مشخص شود که کجا هزینه می‌شود، متاسفانه در چند وقت اخیر خوبی از ستکاوا ندیده‌ایم و بیشتر تبدیل به معضل برای تولید کنندگان شده است.

*خوبی از ستکاوا ندیدیم

سوال:جنابعالی سال 1400 پیش بینی کرده بودید، اگر ارز ترجیحی حذف شود مرغ به قیمت 70 تا 80 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد….

احمدی: البته هنوز دولت به مرغدار ۴ کیلو نهاده بابت هر جوجه ریزی‌ها با ارز ترجیحی می‌دهد، اگر این اتفاق رخ ندهد که مرغ به بالای ۱۲۰ هزار تومان می‌رسد.

*اگر دولت به نهاده‌ها یارانه ندهد مرغ بالای 120 هزار تومان می‌شود

اگر نهاده‌ها به موقع به مرغدار تحویل داده شود، قطعاً تولید هم افزایش پیدا می‌کند، اما متاسفانه امروز اتفاقی که افتاده این است، مرغدار نهاده را خریداری می‌کند، جوجه ریزی را انجام می‌دهد اما پس از پایان دوره نهاده‌ها به دستش می‌رسد، آن مرغدار مجبور می‌شود از بازار آزاد نهاده را تامین کند که این موضوع در قیمت تمام شده اثر زیادی دارد.

سوال: آیا این آزادسازی یارانه‌ها در سرانه مصرف مرغ در استان و شهرستان تاثیرگذار بوده است؟

احمدی:صد درصد تاثیرگذار گذشته است، 50 درصد مردم دیگر قدرت خرید مرغ کامل را ندارند،الان به شرایطی رسیده‌ایم که برخی از مردم پوست مرغ را از فروشگاه‌ها جمع‌آوری می‌کنند تا با آن غدا درست کنند چون قدرت خرید مرغ را ندارند.

*برخی از مردم پوست مرغ را جمع‌آوری می‌کنند و غذا درست می‌کنند

سوال:دولت باید برای بهبود وضعیت فعلی باید چه اقدامی انجام دهد؟

احمدی: به اعتقاد بنده باید دولت با همان ارز ترجیحی نهاده‌ها را در اختیار مرغداران قرار دهد و با قیمت گذاری واقعی مرغ را به دست مصرف کننده برساند.

متاسفانه نظارتی هم وجود ندارد، چرا کشتارگاه باید مرغ را کیلویی ۷۰ هزار تومان به میدان بهمن بدهد اما مصرف کننده آنجا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان مرغ را خریداری کند این وسط چه اتفاقی رخ داده است.

سوال: خیلی از تولید کنندگان اعتقاد دارند استان گلستان که قطب تولید مرغ است فدای میدان بهمن تهران شده است؟

احمدی: دقیقاً درست است، به همین دلیل است که می‌گویم رسیدگی انجام نمی‌شود، سود را واسطه و دلال می‌برد و مرغی که به زحمت تولید شده است به درستی و با قیمت مناسب به دست مصرف کننده نمی‌رسد در تهران واسطه‌ها بازار را خراب کرده اند.

*استان گلستان فدای میدان بهمن شده است

سوال:برخی از تولیدکنندگان اعتقاد دارند اگر وضعیت صنعت طیور به همین وضعیت ادامه پیدا کند واحدهای کلان و خرد در آینده ای نه چندان دور با مشکلات جدی روبه رو می‌شوند و ممکن است برخی از اینها از چرخه تولید و عرضه خارج شوند…

احمدی: اگر دولت به وضعیت صنعت طیور رسیدگی نکند بنده به شما قول می‌دهم تا سه ماه آینده قیمت مرغ به بالای ۱۰۰ هزار تومان برسد، مگر اینکه در تامین نهاده‌ها و نظارت بر بازار اقدامات جدی صورت بگیرد، اگر این اتفاق نیفتد مرغ در چند ماه آینده از سفره خیلی از مردم مرغ حذف می‌شود و همان وضعیتی که برای گوشت قرمز رخ داد برای گوشت مرغ هم رخ می‌دهد، اگر به تولید کننده رسیدگی نشود قطعاً او دیگر رغبتی برای تولید نخواهد داشت و مشکلات آغاز می‌شود و امنیت غذایی کشور به خطر می‌افتد.

*احتمال افزایش قیمت مرغ تا 100 هزار تومان

سوال: فکر می‌‎کنید تا پایان سال چالش جدی در وضعیت قیمت مرغ داشته باشیم؟

احمدی: اگر نهاده‌ها به موقع تامین نشود، قطعاً تا پایان سال چالش‌هایی خواهیم داشت،  البته این موضوع را هم بگویم در حال حاضر جوجه یک روزه حدود ۳۲ هزار تومان است که برای تولید کنندگان صرفه اقتصادی برای خرید ندارد، به اعتقاد بنده باید دولت برای کاهش‌ چالش‌های صنعت مرغ حداقل جوجه یک روزه را به قیمت زیر ۲۰ هزار تومان به مرغدار تحویل دهد.

وبلاگ آشپزی با بیتامین را اینجا ببینید: